۲۰۲۴ ۱۳ July - شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳
کد خبر: ۱۴۱۰
۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۹
رصد (814)

اندیشکده ها و رسانه های خارجی

۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۹
نویسنده : هیئت تحریریه سایت طنین

آخرین اخبار تحولات فلسطین

 • نظرسنجی اکونومیست و شرکت مطالعات بازار بریتانیایی «یوگاو»، نشان داد که تعداد زیادی از آمریکایی‌ها (حدود ۴۱ درصد) معتقدند که بایدن جنگ را بد مدیریت می‌کند. نظرسنجی دانشگاه کوینیپیاک از رای دهندگان ثبت نام شده نیز نشان داد که ۶۶ درصد از افراد ۱۸ تا ۳۴ ساله با سیاست‌های او درباره این موضوع، مخالف هستند. محبوبیت او در میان رای دهندگان عرب-آمریکایی به شدت کاهش یافته است و این می‌تواند سال آینده در ایالت‌های نوسانی حیاتی مانند میشیگان به سبد رای او آسیب برساند. برخی منابع در واشنگتن بر این باورند که هنوز چندین هفته باقی مانده است تا بایدن در مورد آتش بس صحبت کند، اما شک نکنید که او چنین تغییری را انجام خواهد داد. کشور‌های عربی نیز امیدوارند که بایدن این کار را انجام دهد.
 • آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا: بعد از پایان جنگ غزه باید تحت اداره تشکیلات خودگردان فلسطین با کرانه باختری یکدست شود. ما همچنین باید روی عناصر مثبت کار کنیم تا به صلح پایدار برسیم. این‌ها باید شامل صداها و آرزوهای مردم فلسطین در مرکز حکومت پس از بحران در غزه باشد. این باید شامل حکومت تحت رهبری فلسطینی و غزه متحد با کرانه باختری تحت اداره تشکیلات خودگردان باشد.
 • منابع مصری و فلسطینی به هاآرتص گفتند، مصر به اعلام یک توافق درباره توقف جنگ در نوار غزه در ازای آزادی برخی از گروگان‌های در اختیار حماس، نزدیک شده است.
 • المیادین: نیروهای مسلح یمن اعلام کرد یک فروند هواپیمای بدون سرنشین MQ9 را در حین انجام اقدامات خصمانه جاسوسی بر فراز آب‌های منطقه‌ای یمن سرنگون کرده است.
 • پهپاد MQ9 Reaper آمریکایی برای ترور خائنانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و همرزمانشان، مورد استفاده قرار گرفت. ارزش آن تقریباً ۱۶ میلیون دلار تخمین زده می شود و یکی از بهترین پهپادهای آمریکا محسوب می‌شود. این پهپاد می‌تواند بیش از ۲۷ ساعت مداوم پرواز کند، سرعت آن حدود ۴۰۰ کیلومتر در ساعت است و می تواند ۱۷۴۰ کیلوگرم مهمات حمل کند و برد پروازی آن به ۶۰۰۰ کیلومتر می رسد.
 • سخنگوی القسام: گردان‌های القسام انهدام کلی و جزئی ۱۳۶ خودرو نظامی صهیونیست را مستند کرده است. شمار زیادی از نظامیان صهیونیستی متجاوز به نوار غزه را کشته یا زخمی کردیم. ملت ما اسطوره جهاد و تیغی در گلوی دشمنان هستند. دشمن از درگیری مستقیم و تقابل با رزمندگان ما واهمه دارد، به رغم تمامی قتل عام‌های صورت گرفته، نیروهای نخبه ما در پشت خطوط دشمن در حال انجام ماموریت هستند.
 • آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت که هزاران کودک در نوار غزه کشته شدند و این امر نشان می دهد که نحوه انجام عملیات نظامی رژیم صهیونیستی آشکارا اشتباه است.
 • خبرگزاری رویترز با اذعان به تهدید موشکی حزب الله لبنان ضد ناوهای رزمی آمریکا در منطقه از دستیابی حزب‌الله به موشک‌های ضد کشتی «یاخونت» روسی خبر داد. پیشتر، سید حسن نصرالله در سخنرانی خود گفته بود که استقرار ناوهای جنگی آمریکا در دریای مدیترانه «ما را نمی‌ترسانند و نخواهند ترساند.»
 • سی‌ان‌ان: تعدادی از مقام‌های ارشد آمریکایی به‌صورت محرمانه اعلام کرده‌اند که بخشی از حملات رژیم صهیونیستی قابل دفاع نیست.
 • رسانه عبری زبان:۱۲۵ هزار اسرائیلی اکنون از خانه‌های خود آواره هستند.کابینه رژیم صهیونیستی به وعده خود برای پرداخت هزینه اقامت آنها به هتل‌ها و اماکن اقامت‌شان عمل نکرده است. مبالغ پرداخت شده از سوی نهادهای رسمی رژیم صهیونیستی به هتل‌ها هتل کفاف پرداخت حقوق کارمندانشان را هم نمی‌دهد.
 • گروه مقاومت «عرین الاسود» در کرانه باختری دعوت گروه‌های مقاومت در غزه برای رویارویی با اشغالگران اسرائیلی را لبیک گفت. عرین الاسود در بیانیه‌ای مسئولیت بیش از ۱۴ عملیات تیراندازی در منطقه نابلس ضد اشغالگران را در کرانه باختری بر عهده گرفت.
 • محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان: هیچ راه حل امنیتی یا نظامی برای نوار غزه وجود ندارد. نمی‌توان طرح‌های اشغالگران را در جدا کردن غزه از دولت فلسطین پذیرفت یا با آن تعامل کرد. ما بر اهمیت آتش بس تاکید و خواستار تسریع ورود کمک‌های بشر دوستانه به غزه هستیم.
 • وزیر دفاع آمریکا: دو جنگنده اف-۱۵ آمریکا به تأسیسات گروه‌های مقاومت در شرق سوریه حمله کردند. این حمله در پاسخ به مجموعه‌ای از حملاتی است که نیروهای ما را در عراق و سوریه هدف قرار می‌دهند. ما برای دفاع از نیروها و امکانات خود آماده انجام اقدامات بیشتر هستیم اما خواهان کاهش تنش نیز می‌باشیم.
 • کمیته بین‌المللی صلیب سرخ طی بیانیه‌ای هدف قرارگرفتن کاروان بشردوستانه خود در غزه را محکوم کرد.
 • به گزارش المیادین، رژیم صهیونیستی تا کنون، ۵۸ مسجد را به‌طور کامل و ۱۱۰ مسجد را به شکل جزئی تخریب کرده و فقط امروز چهار مسجد مورد هدف قرار گرفتند.
 • وال‌استریت ژورنال: غزه بدون آب پاکیزه، در خطر مسمومیت و بیماری قرار گرفته است. اخیراً نیز رژیم صهیونیستی به کامیون حمل آب معدنی از مصر به سمت غزه حمله کرد.
 • به گزارش انتخاب، آمریکا از سال ۱۹۴۸ تاکنون ۲۳۶ میلیارد دلار به شکل کمک و سرمایه در دفاع موشکی در اختیار اسرائیل قرار داده. هر مالیات دهنده سالانه ۲۶ دلار کمک نظامی به اسرائیل می‌کند که برابر با هزینه ۴۷ هزار مدرسه در آمریکا است

 

 • ارسال نظرات