۲۰۲۴ ۲۰ July - شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳
چرا ماموریت دستیار ارشد بایدن در لبنان به بن‌بست خورد؟

چرا ماموریت دستیار ارشد بایدن در لبنان به بن‌بست خورد؟

«"آموس هوکشتاین" دستیار ارشد رئیس جمهور آمریکا به تازگی در سفری به لبنان، دستورکارهای خاصی را علیه حزب الله دنبال می کرد که در تمامی آن ها به نقطه شکست رسید.»
نگاهی بر قطعنامه شورای امنیت درخصوص جنگ غزه

نگاهی بر قطعنامه شورای امنیت درخصوص جنگ غزه

پس از نزدیک به نه ماه بی‌عملی شورای امنیت برای توقف ماشین کشتار رژیم صهیونیستی در غزه، این سازمان بلاخره روز گذشته با تصویب یک قطعنامه درباره پایان دادن به جنگ موافقت کرد. آمریکا پیشتر با وتوی مکرر قطعنامه‌های پیشنهادی سایر کشورها مهمترین مانع تصویب قطعنامه در شورای امنیت بود اما از آنجایی پیش نویس این قطعنامه‌ که توسط دولت آمریکا ارائه شده بود، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت:«ما امروز به نفع صلح رای دادیم». نهایتاً در جلسه علنی شورای امنیت به رای گذاشته شد و در نهایت این قطعنامه با چهارده رأی مثبت و با رأی ممتنع روسیه به تصویب رسید.
دلایل جنایت رژیم صهیونیستی در اردوگاه نصیرات

دلایل جنایت رژیم صهیونیستی در اردوگاه نصیرات

جنایات رژیم صهیونیستی که اخیراً در حمله وحشیانه به اردوگاه النصیرات خود را نشان داد، به مثابه آخرین اقدامات مذبوحانه این رژیم در سایه بحران مشروعیت خارجی و شکاف های داخلی محسوب می شود و با توجه به عدم تحقق اهداف اولیه جنگ می توان پیش بینی کرد این رژیم فرجامی جز شکست و تن دادن به آتش بس نخواهد داشت.
افزایش تنش ها میان لبنان و رژیم صهیونیستی
آیا ارتش رژیم صهیونیستی توانایی جنگ واقعی گسترده با حزب‌الله لبنان را دارد؟

افزایش تنش ها میان لبنان و رژیم صهیونیستی

عنصر غافلگیری مهم‌ترین عنصر در جنگ است که خلأ آن در هرگونه استراتژی نظامی و جنگی صهیونیست‌ها حس می‌شود، این خلأ موجب شد تا ارتش کاملاً مسلح اسرائیل قادر به دستیابی به ابتدایی‌ترین اهداف خود، یعنی آزادی اسرایش، در جنگ با منطقه‌ای کوچک و کاملاً محاصره‌شده و فاقد ارتش منظم و سلاح‌های پیشرفته ناکام باشد و مسئله دوم چشم‌انداز ناامیدکننده‌ای است که ارتش صهیونیستی از خود در جنگ غزه برجای گذاشته است، و از طرفی وضعیت داخلی رژیم بسیار آشفته و دستخوش بحران و بی‌برنامگی در تدوین استراتژی جامع برای پیروزی در جنگ است که درنتیجه ارتش صهیونیستی در برابر مقاومت غزه باقدرتی به‌مراتب کمتر از حزب‌الله شکست را پذیرا شده است.
2 نکته در مورد طرح آتش‌بس بایدن برای جنگ غزه

2 نکته در مورد طرح آتش‌بس بایدن برای جنگ غزه

«وضعیت صهیونیست‌ها و آمریکایی ها در جریان جنگ غزه به قدری اسفناک است که جان میرشایمر اندیشمند شناخته شده آمریکایی عرصه علوم سیاسی معتقد است که این دو کنشگر هیچ راه خروجی از جنگ غزه ندارند و باید به سناریوهایی تن بدهند که به هیچ عنوان مطلوب آن ها نیست.»
واکاوی دلایل طرح سه مرحله ای آمریکا برای آتش بس در جنگ غزه
استیصال آمریکا و رژیم صهیونیستی از جنگ غزه؛

واکاوی دلایل طرح سه مرحله ای آمریکا برای آتش بس در جنگ غزه

برخلاف گذشته امروز این مقاومت است که در انتخابات و سیاست داخلی غرب تأثیر گذار است. بدین معنا که در صورت پذیرش آتش بس و طرح صلح بایدن، به احتمال زیاد دولت بایدن می‌تواند به ادامه حضور در کاخ سفید امیدوارتر باشد اما در صورتی که مقاومت فلسطین، شروط آتش بس خود را نادیده ببیند و یا به هر دلیل دیگری نخواهد که پای آتش بس حضور داشته باشد، سرنوشت انتخابات ایالات متحده به گونهٔ دیگری رقم خواهد خورد. فلذا امروز این مقاومت است که با هر روش محاسباتی پیروز جنگ محسوب می‌شود؛ چه آنکه جنگ ادامه داشته باشد و چه آنکه جنگ متوقف گردد.
سه دستاورد مهم مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی

سه دستاورد مهم مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی در حال حاضر در یک محاصره کامل نظامی،اقتصادی و سیاسی است. بسیاری از مناطق سرزمین های اشغالی در جنوب و شمال خالی از سکنه شده و از طرفی دریا هم بر روی آن بسته‌شده است و از سوی دیگر مقاومت عراق و لبنان اهدافی را در فلسطین اشغالی مورد هدف قرار می‌دهند. بنابراین باتوجه به شرایط فعلی و دستاوردهای سه گانه اخیر جبهه مقاومت؛ اگر رژیم صهیونیستی بخواهد به مسیر جنگ با تجاوزهای نتانیاهو ادامه دهد قطعاً به سمت پرتگاه و فاجعه پیش خواهد رفت.
پیامدهای سه گانه صدور حکم بازداشت بین‌المللی برای نتانیاهو و گالانت

پیامدهای سه گانه صدور حکم بازداشت بین‌المللی برای نتانیاهو و گالانت

مهم‌ترین پیامد حاصل از صدور احتمالی حکم دیوان بین المللی لاهه مربوط به تنزل اساسی جایگاه نتانیاهو در عرصه قدرت سیاسی این رژیم است.
واکاوی یک سناریوی قابل تامل در مورد آینده جنگ غزه

واکاوی یک سناریوی قابل تامل در مورد آینده جنگ غزه

«برخی این نکته را مطرح می کنند که صهیونیست ها پس از آنچه شکست حماس در نوار غزه ادعا می کنند، به دنبال حمله به لبنان و مقابله با حزب الله نیز هستند. در واقع، این سناریو از سوی بسیاری از تحلیلگران غربی و همسو با صهیونیست ها به عنوان سناریوی غالب و مد نظر رژیم اشغالگر قدس در رابطه با آینده تحولات جنگی و نظامی در منطقه، عنوان می شود.»
چرخش به سمت مقاومت

چرخش به سمت مقاومت

کشورهای عربی و به ویژه عربستان سعودی در چرخشی آشکار در مواضع قبلی خود به سمت سوریه و حتی یمن گرایش پیدا کرده‌اند که البته در برخی موارد این تغییر تاکتیکی است تا راهبردی که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.
از خط انرژی تا کریدور تجاری
رقابت تهران و آنکارا در قفقاز جنوبی؛

از خط انرژی تا کریدور تجاری

لید بعید است که تنش بین باکو و تهران در آینده قابل پیش بینی فروکش کند. همچنین بعید است که رقابت منطقه‌ای بین تهران و آنکارا در قفقاز از بین برود، همانطور که در بسیاری از عرصه‌های دیگر چنین است.
ابعاد، اهداف و پیامدها
پروژه جنگ داخلی در لبنان؛

ابعاد، اهداف و پیامدها

سناریوی غربی- عربی با محوریت برخی گروه‎های داخلی برای درگیرکردن حزب‌الله در لبنان وجود دارد. زیرا این گروه‌ها با محوریت آمریکا به دنبال این هستند که با حملاتی سازمان دهی شده به طرفداران حزب‌الله، شرایط را برای ورود این جنبش به درگیری های نظامی فراهم آورند.
مزایا و پیامدهای آن
مانور نظامی مشترک عربستان، امارات و یونان؛

مزایا و پیامدهای آن

عربستان سعودی و امارات متحده عربی می‌توانند هواپیماهای خود را در درگیری‌های نظامی به فرودگاه‌های یونان منتقل کرده و از آن‌ها در برابر هدف قرار دادن هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک محافظت کنند.
تکاپوی تل‌آویو برای تضعیف ایران در قفقاز جنوبی
بحران‌آفرینی غیرمستقیم؛

تکاپوی تل‌آویو برای تضعیف ایران در قفقاز جنوبی

رژیم صهیونیستی به دنبال محاصره ایران در ابعاد اقتصادی و در وهله دوم انتقال کانون بحران‌ها به مرزها و در نهایت انتقال بحران‌ها به داخل کشور است. این امر تنها از طریق حضور مستقیم و غیرمستقیم این رژیم در مرزهای ایران میسر می شود.
اهداف و انگیزه‌ها
سفر وزیر خارجه رژیم صهیوینستی به بحرین؛

اهداف و انگیزه‌ها

احزاب معارض مانند جنبش «الوفاق» تاکید کرده‌اند مردم بحرین با هتک حرمت کشورشان مخالف هستند و هرگونه حضور صهیونیست‌ها در بحرین به معنای تجاوز به حق ملت در تصمیم‌گیری درباره مسائل اصولی و سرنوشت سازشان است.
ابعاد و پیام‌های راهبردی
رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران در شمال غرب کشور

ابعاد و پیام‌های راهبردی

پیام رزمایش اخیر برای سران صهیونیستی این است که جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با هرگونه تحرکات خارجی در محیط پیرامونی خود که ممکن است امنیت ملی و تمامیت ارضی‌اش را خدشه‌دار کند، مماشات نمی‌کند.
بازی خطرناک باکو در پازل اسرائیل
ماجراجویی در قفقاز جنوبی

بازی خطرناک باکو در پازل اسرائیل

تهران هیچ دخالتی در اینکه دولت باکو روابط خارجی خود را چگونه طراحی و تنظیم می‌کند ندارد. این یک موضوع داخلی است؛ اما این روابط نباید به تهدید امنیت ملی، منافع ملی و تمامیت ارضی ایران بینجامد.
اهداف و پیامدها
رزمایش‌های نظامی ترکیه در قفقاز

اهداف و پیامدها

به نظر می‌رسد، «نمایش قدرت» و «انتقال پیام» به بازیگران خارجی اعم از کشورهای متخاصم، کشورهای رقیب و حتی کشورهای دوست، جزو اهداف راهبردی رزمایش‌های اخیری است که ترکیه میدان‌دار اصلی آن است؛ اهدافی که بیشتر متوجه «روسیه» است.
ارتقا قدرت چانه‌زنی در مذاکرات پیش رو
دست پر ایران در مذاکرات آتی برجام

ارتقا قدرت چانه‌زنی در مذاکرات پیش رو

در روز‌های گذشته نیز این زمزمه از محافل سیاسی آمریکایی به گوش می‌رسد که بازی برد - باخت با دولت آقای رئیسی جواب نمی‌دهد و بدون ارائه ضمانت قوی مبنی بر لغو تحریم‌ها، دولت جدید ایران حاضر به بازگشت به وین نیست.
جای پایی برای نفوذ
عربستان به دنبال نفوذ در عراق؛

جای پایی برای نفوذ

عربستان در جهت ایجاد یک وضعیت جدید در عراق تمام تلاش های خود را برای نفوذ هرچه بیشتر در عراق تلاش می کند.
اقدام راهبردی ارسال سوخت به لبنان
معادله برد - برد مقاومت

اقدام راهبردی ارسال سوخت به لبنان

در موضوع ارسال سوخت به لبنان اندیشه و تفکر وابستگی به آمریکا و غرب در این مساله به طور کامل از بین رفت. اینکه همه چیز در آمریکا خلاصه نمی شود و قدرت های دیگری هستند که توان بازیگری مثمر ثمرتر را دارند، همگی نشان داد که معادله قدرت در منطقه تغییر کرده است.
پشت گرمی لبنان به حضور مقاومت
تلاش مقاومت برای حل بحران سوخت

پشت گرمی لبنان به حضور مقاومت

در حال حاضر شاهد بحران پیچیده سیاسی و اقتصادی در لبنان هستیم که مشکلات مربوط به حوزه سوخت سرآمد آنهاست. حضور چند ساعته در خیابان‌های بیروت و ثبت مشاهدات، این بحران را تصدیق می‌کند.
تل آویو در دامان پکن
نگرانی ایالات متحده از روابط فزاینده پکن- تل آویو

تل آویو در دامان پکن

روابط اقتصادی فزاینده بین رژیم صهیونیستی و چین با وجود هشدارهای داخلی در دولت اشغالگر مبنی بر سوء استفاده از این روابط برای دستیابی به فناوری نظامی و امنیتی از طریق ابزارهای مخفی، نگرانی‌هایی را در واشنگتن ایجاد کرده است.
نقش منفی آمریکا در تحولات لبنان
پشت پرده بحران های لبنان

نقش منفی آمریکا در تحولات لبنان

بر خلاف تصور برخی ساده اندیشان راهبرد منطقه ای ترامپ در مورد فلسطین و به ویژه لبنان کماکان از کلیدی ترین عناصری است که ساختار سیاست خارجی بایدن در رابطه با این حوزه ها را شکل می دهند.
نفوذ به بهانه گفت و گوهای راهبردی
گفت و گوهای راهبردی واشنگتن و بغداد

نفوذ به بهانه گفت و گوهای راهبردی

کلاف در هم تنیده سیاست در عراق
عراق در آستانه انتخابات و تحولات سیاسی

کلاف در هم تنیده سیاست در عراق

طبیعت در هم تنیده پدیده های سیاسی، اجتماعی و امنیتی از یک سوی و ناهمگونی عناصر و مولفه های موثر بر فضای تحولات عراق در ابعاد گوناگون سبب پیچیدگی مضاعف تحولات این کشور شده است.
سفر چند وجهی
اهداف و چرایی سفر الکاظمی به آمریکا

سفر چند وجهی

مصطفی الکاظمی برای دومین بار در طول نخست وزیری اش به آمریکا سفر می کند‌. اولین سفر او در شهریور ۹۹ و در زمان ترامپ انجام شد و اکنون کمتر از یک سال دومین سفر وی به آمریکا صورت می گیرد.
جلوه سراب صهیونیسم در چشمان تنگ اردوغان
دلایل تمایل اردوغان برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی

جلوه سراب صهیونیسم در چشمان تنگ اردوغان

روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی از چارچوب خاصی پیروی می‌کند و در دو فصل متفاوت اما هم‌راستا تعریف می‌شود.چرخش اخیر اردوغان به سمت رژیم صهونیستی را می توان بر اساس سه سطح راهبردی مورد ارزیابی قرار داد.
ریشه های بحران اخیر لبنان
شرایط پیچیده سیاسی در لبنان

ریشه های بحران اخیر لبنان

سعد حریری بالاخره پس از ۹ ماه، عصر روز پنجشنبه ۲۴تیرماه همانگونه که پیش بینی میشد از تشکیل کابینه انصراف داد تا بحران لبنان به شکل پیچیده تری ادامه یابد.
هزینه حضور
حملات روزافزون به نیروهای آمریکایی در عراق

هزینه حضور

طی چند وقت اخیر عملیات های زیادی علیه پایگاه ها ی نظامی آمریکا در سطح عراق و سوریه صورت گرفته است. لیکن تمرکز عملیاتی بیشتر در عراق بوده است.
نشست سه‌جانبه عراق، اردن و مصر
تأملی در ابعاد و اهداف

نشست سه‌جانبه عراق، اردن و مصر

نشست سه جانبه سران عراق، اردن و مصردر ادامه دو اجلاس قبلی در قاهره و بحرالمیت برگزار شد. کارشناسان انتظار داشتند و پیش‌بینی می‌کردند که این نشست علاوه بر جنبه‌های سیاسی، نتایج ژئواکونومیک مهمی در پی داشته باشد
افتتاح نمادین
نگاهی به افتتاح سفارت رژیم صهیونیستی در امارات

افتتاح نمادین

یکی از راهبردهایی که رژیم صهیونیستی به دنبال آن است، نفوذ سیاسی، امنیتی و اقتصادی و فرهنگی در سطوح مختلف است و برای تاثیرگذاری بر تحولات منطقه ای و همچنین گسترش چتر امنیتی و اطلاعاتی خود احتیاج زیادی به این قبیل اقدامات دارد.
اوج گیری ارزش طلای سیاه
برندگان و بازندگان افزایش اخیر قیمت نفت

اوج گیری ارزش طلای سیاه

قیمت نفت خام به دلیل رشد تقاضا‌، با سرعت بالایی درحال افزایش است. این موضوع نشان دهنده بهبود سریع اقتصادی به ویژه در اقتصادهای بزرگ، مانند ایالات متحده و چین است که توانسته‌اند واکسیناسیون علیه کرونا را انجام دهند.
آتش زیر خاکستر
بحران هائی که به زودی در رژیم صهیونیستی شعله ور خواهند شد

آتش زیر خاکستر

بالاخره «جبهه تغییر» که می توان آن را متناقض ترین و شکننده ترین ائتلاف تاریخ در صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی دانست موفق شد پس از برگزاری 4 دوره انتخابات زودهنگام به عمر دولت 12 ساله نتانیاهو پایان دهد.
تلاش آمریکا برای حذف حشدالشعبی از افق سیاسی عراق
راهبردهای آمریکا برای تضعیف حشدالشعبی

تلاش آمریکا برای حذف حشدالشعبی از افق سیاسی عراق

از زمان ورود آمریکا به کشور عراق در سال 2003 و به بهانه های واهی، همواره این کشور گرفتار تلاطم های سیاسی و اجتماعی بوده است. تلاطم هایی که خسارت ها و تلخی های فراوانی برای ملت و کشور عراق درپی داشته است
پیشروی خزنده طالبان

پیشروی خزنده طالبان

گروه طالبان طی چند وقت اخیر پیشروی های میدانی گسترده ای در شمال افغانستان داشته است و طی چند وقت گذشته عملیات هایی توسط طالبان صورت گرفته که از قبل آن ها مناطق مختلفی را تصرف کرده است.
ملاقات اردوغان با بایدن

ملاقات اردوغان با بایدن

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه سه شنبه هفته گذشته با جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در حاشیه اجلاس ناتو دیدار کرد. این دیدار که اولین ملاقات دو رئیس جمهور پس از روی کار آمدن بایدن بود، برای دو کشور و به خصوص ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار بود.
تلاش برای خروج از باتلاق

تلاش برای خروج از باتلاق

معادلات میدانی و سیاسی یمن، همچنان به نفع مقاومت این کشور رقم می‌خورد. پیشروی ارتش و کمیته‌های مقاومت مردمی در مأرب به عنوان آخرین دژ راهبردی ائتلاف سعودی در این کشور، نگرانی عربستان و حامیانش را برانگیخته ...
تلاش ها برای جنگ داخلی در کردستان عراق

تلاش ها برای جنگ داخلی در کردستان عراق

اقلیم کردستان علیرغم وسعت کم عرصه  تحمیل اراده بازیگران مختلف منطقه ای و بین المللی است.
دزدی دریایی آمریکا

دزدی دریایی آمریکا

مدتی پیش وزارت انرژی آمریکا اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌دهد ایالات‌متحده آمریکا دو میلیون بشکه نفت ایران را به فروش رسانده است.
جنگ 12روزه و راهبرد رژیم صهیونیستی در مواجهه با حماس

جنگ 12روزه و راهبرد رژیم صهیونیستی در مواجهه با حماس

طی 12سال اخیر 4جنگ اصلی و شدید میان گروه های مقاومت و اسرائیل در نوار غزه رخ داده است و طی این جنگ ها آمار "میزان پرتاب موشک در روز" یکی از شاخص های مهم بیانگر تقویت قدرت نظامی گروه های مقاومت است ...
استراتژی جنگ بین جنگ ها

استراتژی جنگ بین جنگ ها

رژیم صهیونیستی مدت هاست استراتژی خاصی را در برابر محور مقاومت اتخاذ کرده که به استراتژی جنگ بین جنگ ها شناخته می شود.‌ این استراتژی ابعاد و اهداف مختلفی دارد که در ادامه بیشتر درباره آن بحث خواهد شد.
پایان عصر نتانیاهو

پایان عصر نتانیاهو

یائیر لاپید با دستیابی به موافقت اکثریت در کنست توانست دولت ائتلافی جدیدی را تشکیل دهد. این اتفاق را از چند بعد می توان مهم ارزیابی کرد.
آینده روشن مقاومت در فلسطین

آینده روشن مقاومت در فلسطین

حملات موشکی گروه های فلسطینی بعد از اتمام زمان تعیین شده برای رژیم صهیونیستی به سمت قدس اشغالی آغاز گردید.قطعا افزایش قدرت جریان مقاومت فلسطین ستودنیست .
گفت و گو با دکتر کاظمی قمی سفیر سابق ایران در عراق
دستاوردهای بزرگ مقاومت

گفت و گو با دکتر کاظمی قمی سفیر سابق ایران در عراق

سایت طنین به منظور واکاوی تحولات موجود منطقه ای و پرداختن به حوادث و اتفاقات اخیر همچون پیروزی مقاومت در فلسطین، مصاحبه ای را با جناب آقای دکتر حسن کاظمی قمی، سفیر اسبق ایران در عراق انجام داده  که در ادامه مشروح آن می آید.
چین شریکی جذاب برای کشورهای منطقه خلیج فارس

چین شریکی جذاب برای کشورهای منطقه خلیج فارس

از دیرباز تاکنون غرب آسیا و مشخصاً خلیج فارس به واسطه موقعیت برجسته جغرافیایی و اقتصادی خود مورد توجه کشورها و بازیگران مهم منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه چین بوده است
شکست آمریکا در طرح ناتوی عربی ضد ایران

شکست آمریکا در طرح ناتوی عربی ضد ایران

روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی جزئیاتی از تلاش ناموفق ترامپ و برخی کشورهای عربی برای تشکیل ناتوی عربی علیه ایران را منتشر کرد.
قدرت نمایی محور مقاومت با فناوری پهپادی

قدرت نمایی محور مقاومت با فناوری پهپادی

اظهارات ژنرال مک کینزی فرمانده عالی نیروهای آمریکایی در غرب آسیا و اعلام این نگرانی به صورت ویژه پیرامون سطح فناوری هواپیماهای بدون سرنشین که در اختیار محور مقاومت قرار دارد از موضوعات مهمی است که توچه بسیاری از تحلیلگران را به خود معطوف کرده است ...
انتخابات فرصت ساز

انتخابات فرصت ساز

انتخابات ریاست جمهوری سوریه روز چهارشنبه ۵ خرداد با رقابت سه نامزد اصلی برگزار می شود. این انتخابات برای سوریه در ابعاد داخلی، منطقه ای و بین المللی بسیار حائز اهمیت است.
ابعاد نهان جنگ غزه

ابعاد نهان جنگ غزه

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر این رژیم گفت: اهداف ما از جنگ کنونی،برقراری آرامش، تقویت نیروهای میانه رو در منطقه و به چالش کشیدن ظرفیت راهبردی حماس است ...
چالش های استراتژیک رژیم صهیونیستی

چالش های استراتژیک رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی همواره در مرزهای خود و صدها مایل دورتر با چالش های امنیتی و راهبردی متعددی روبرو بوده است، که از جمله مهمترین آنها عبارتند ازفعالیت حماس در غزه، حضور ایران در سوریه، حزب الله لبنان و برنامه صلح آمیز هسته ای ایران ...
از پیروزی در میدان تا تفوق در دیپلماسی؛ این بار در یمن

از پیروزی در میدان تا تفوق در دیپلماسی؛ این بار در یمن

از اخبارمهم روزهای اخیر مذاکرات تهران – ریاض با میانجیگری عراق است. مذاکراتی که از چند روزگذشته کلید خورده است و با ابراز تمایل بن سلمان برای برقراری روابط عاری از تنش با ایران همزمان شده و حکایت از این نکته دارد که ریاض در راهبرد منطقه ای خود دچار شکست شده
اولویت های چهار گانه آمریکا در سوریه

اولویت های چهار گانه آمریکا در سوریه

با روی کار آمدن ترامپ و سیاست خارجی فعال دولت وی در عرصه منطقه ای شاهد تحرکات گسترده ای از سوی آمریکایی ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم هستیم. ترامپ بر خلاف اوباما علاوه بر حمایت های لجستیکی به صورت مستقیم نیز وارد عرصه شده است.
امنیت متزلزل

امنیت متزلزل

طی چند روز گذشته دو انفجار مهم در سرزمین های اشغالی اتفاق افتاده که رسانه‌های رژیم صهیونیستی همچون هاآرتص اعلام کردند که یکی از این انفجارها در یک کارخانه مخصوص تولید تسلیحات پیشرفته از جمله موشک به وقوع پیوسته است.
پیروزی مقاومت و چند نکته

پیروزی مقاومت و چند نکته

تحولات اخیر فلسطین منجر به پیروزی مقاومت و شکست مفتضحانه رژیم صهیوینستی شد و این حادثه و اتفاقی برجسته در مقدمات، نتایج و روند این جنگ بود که آن را متمایز از حوادث گذشته می کند.
خروج بدون دستاورد

خروج بدون دستاورد

توافقنامه صلح در10/12/1398 با رایزنی های زلمی خلیل زاد (نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان) بین طالبان وآمریکا در هتل شرایتون دوحه قطر به امضا رسید.
شکست های بن سلمان

شکست های بن سلمان

در پی جابجایی قدرت در خاندان سلطنتی عربستان سعودی از سال 2015 و انتصاب ملک‌سلمان به عنوان پادشاه این کشور، محمد بن سلمان در سمت ولیعهد قدرت اصلی را در امور اجرایی از جمله در وزارت دفاع و در عرصه سیاست خارجی به دست گرفته است.
محورهای تبیینی روز جهانی قدس

محورهای تبیینی روز جهانی قدس

نزدیک به 42 سال از نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان با عنوان روز جهانی قدس می‌گذرد. روز جهانی قدس حقیقتاً یک «یوم الله» است که نشان می‌دهد مسئله فلسطین تا آزادسازی نهایی قدس شریف، همچنان باید در صدر مسائل راهبردی جهان اسلام قرار داشته باشد؛
رژیم صهیونیستی و بحران های داخلی

رژیم صهیونیستی و بحران های داخلی

رژیم صهیونیستی در حالی به استقبال سال 2021 رفته است که با مجموعه ای از چالش‎ها و بحران‎های داخلی مواجه است؛ چالش‎ها و بحران‎هایی که در سال‎های اخیر این رژیم با آن درگیر بوده و در سال 2020 نیز به نوعی تشدید شده‎اند.
بلندپروازی اردوغان در شمال عراق

بلندپروازی اردوغان در شمال عراق

عملیات ارتش ترکیه موسوم به «پنجه عقاب ۲» در بامداد چهارشنبه 22 بهمن 99 در منطقه «سنجار» در استان نینوا در شمال غربی عراق، موجب واکنش ها و نگرانی هایی شده است.
مذاکرات ایران و عربستان و تاثیر آن بر مسایل منطقه‌ای

مذاکرات ایران و عربستان و تاثیر آن بر مسایل منطقه‌ای

پس از آن که یکی از روزنامه‌های انگلیسی گزارش داد مقامات ارشد امنیتی ایران و عربستان ۲۰ فروردین در بغداد دیدار کرده‌اند، در سطح رسمی نیز این خبر تایید شد.
پشت پرده تروریستی اعلام‎ کردن انصارالله یمن

پشت پرده تروریستی اعلام‎ کردن انصارالله یمن

تروریستی نامیدن انصارالله یمن در آخرین روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ که از منظری خاص خوش‌خدمتی به برخی شرکای منطقه‌ای بود، دقیقاً در راستای «سیاست‌های مخربانه» و «بحران‌ساز» آمریکا در منطقه صورت می‌گیرد
یمن در آستانه تحول جدید

یمن در آستانه تحول جدید

پیشروی میدانی نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در استان مارب موجب شده که تلاش بسیاری از بازیگران حامی ائتلاف عربی معطوف به جلوگیری از به پیروزی رسیدن انصارالله در این استان شود.
عادی سازی روابط با اسراییل

عادی سازی روابط با اسراییل

برخی کشورهای عربی با فشار آمریکا و برخی کشورهای منطقه ای اقدام به برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی کردند. برخی از این کشورها با وعده های اقتصادی و برخی نیز بنابر یک سری وعده های امنیتی و اقتصادی به این سمت سوق داده شده اند.
پربازدیدترین ها