۲۰۲۴ ۱۳ July - شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳
کد خبر: ۱۵۸۵
۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۸
رصد (913)

رسانه های داخلی

۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۸
نویسنده : هیئت تحریریه سایت طنین

اعتراف آمریکا به اشتباه در خروج از برجام

به گزارش نیویورک تایمز، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست داووس با اشاره به اینکه برنامه هسته‌ای ایران در زمان اجرای برجام محدود شده بود، گفت: به نظر من خروج از توافق هسته‌ای ایران یک اشتباه بزرگ بود. ما برنامه هسته‌ای ایران را داخل یک جعبه قرار داده بودیم. بلینکن با اشاره به خروج دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ گفت: «از زمانی که این توافق کنار گذاشته شد، از این جعبه خارج شده است. در حال حاضر، به دلیل این که دیگر این توافق را نداریم، در موقعیتی قرار داریم که نمی‌خواستیم در آن باشیم.»

خرید هسته‌ای آمریکا از ایران

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی درباره سطح دسترسی بازرسان آژانس انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای کشورمان گفت: «ما عضو پادمان هستیم و مطابق پادمان با آژانس همکاری می‌کنیم و بازرسان آژانس نیز طبق پادمان کارشناس اعزام می‌کند و در تاسیسات هسته‌ای کشور دوربین نصب می‌کند.  اکثر کشورهای پیشرفته خریدار آب سنگین ایران هستند و از آب سنگین هسته‌ای کشورمان نیز مشتق گرفته و صادر می‌کنیم. آمریکایی‌ها هم یک بار آب سنگین ایران را خریداری کردند./ خبرگزاری الف

هشدارهای ایران به پاکستان درباره وجود تروریست‌ها از زبان مقام امنیتی

سیدمجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به حضور برخی جریانات تروریستی در پاکستان گفت: متأسفانه برخی گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان لانه کرده اند. اگرچه متولیان در پاکستان از حضور تروریست‌ها اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند ولی در روزهای گذشته، گروه تروریستی جیش‌الظلم که خود را به دروغ جیش العدل نامیده رسماً اطلاعیه داد که در خاک پاکستان هستیم. البته بعد از اینکه متوجه خطای خود شدند سعی کردند این اشتباه را اصلاح کنند که این بی فایده است و این اعتراف صریح خود گروهک است که در خاک پاکستان است. ما به پاکستان بارها تاکید کردیم که این تروریست‌ها در خاک شما لانه کرده اند و البته پاکستان هم همیشه قول همکاری داده است اما این نیازمند است که عزم جدی تر و قاطع‌تری را برای برخورد، اخراج و انهدام تروریست‌ها داشته باشد./ فارس

روایت رسایی از ممانعت لاریجانی در افشای تابعیت بریتانیایی روحانی

حمید رسایی، نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو گفت: کسانی که منتقد روحانی بودند و درخواست محاکمه روحانی را داشتند، اکنون به این قانع شدند که فقط تایید صلاحیت نشود. تایید صلاحیت روحانی باعث کاهش مشارکت می‌شود. روحانی صلاحیت فردی ندارد. ۱۷ سال سفر مشکوک به انگلیس داشته و باید بررسی شود. مگراخذ مدرک دکترا ۱۷ سال طول می‌کشد؟! در پاسپورت آقای روحانی ورود و خروج بعضی از سفر‌ها ثبت نشده است. خاطرم هست تحقیق و تفحصی از دو تابعیتی‌ها شد که نهاد‌های امنیتی ارائه داده بودند. در راس آن لیست شخص حسن روحانی بود که تابعیت بریتانیا را دارد. اما لاریجانی نگذاشت که آن لیست رسانه‌ای شود. می‌گویند روحانی رای ندارد پس باید تایید شود تا مردم با رای ندادن از دور خارجش کنند این غلط‌ترین منطق در برخورد با انتخابات است چراکه با استناد به این منطق مسعود رجوی را هم باید تایید کنیم!

سندزدن تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام خاتمی و روحانی

علیرضا علوی‌تبار، تئوریسین اصلاح‌طلب به تازگی در گفت‌وگو با روزنامه شرق اقدام به یک دستاوردسازی عجیب برای لیدر اصلاح‌طلبان کرد. علوی‌تبار در بخشی از مصاحبه خود با اشاره به اقدامات دیپلماتیک خاتمی، گریزی هم به ماجرای وقایع آن‌روزهای افغانستان و حمله احتمالی ایران به افغانستان زده و گفته است: « در داستان افغانستان برخوردی توسط خاتمی شد و جلوی حمله ایران به افغانستان را گرفت که می‌توانست یک جنگ طولانی‌مدت و ناامنی بزرگ برای ما پدید بیاورد!

پی نوشت: باید ذکر کرد کسی که مانع جدیت تئوری حمله ایران به افغانستان شد، مقام معظم رهبری بودند نه خاتمی! این قبیل دروغ‌های اصلاح‌طلبان مسبوق به سابقه است. پیش از این، محمود میرلوحی، از فعالان جریان چپ نیز در یک مصاحبه؛ ماجرای مجبور کردن آمریکا به پرداخت غرامت جواسیس دستگیر شده‌اش در ایران که با درایت و تدبیر مقام معظم رهبری صورت گرفت را به برجام روحانی نسبت داده بود!

وضعیت جریان های اصولگرا برای انتخابات پیش روی مجلس

شهاب‌الدین صدر، عضو هیئت عالی شورای وحدت در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت: از بین گروه‌های اصولگرا فقط شورای وحدت است که حدود ۵ سال منظم فعالیت می‌کند. ممکن است سلیقه جبهه پایداری با بقیه تفاوت داشته باشد اما آنها هم اصولگرا هستند. جبهه پایداری نیز از جمله گروه‌هایی است که در گستره نیروهای جبهه انقلاب فعالیت می‌کند که امکان دارد سلیقه آنها مقداری با بقیه گروه‌ها تفاوت داشته باشد اما آنها هم فعالیت می‌کنند. همچنین اخیرآً گروه دیگری به نام شریان شکل گرفته که آنها تقریباً شبیه جبهه پایداری و نزدیک به شورای ائتلاف بودند اما در نهایت آنها هم گروهی هستند که فعالیت می‌کنند. در مجموع ۴ گروه و جریان درون اصولگرایان فعال است. از بین گروه‌های اصولگرا فقط شورای وحدت است که حدود ۵ سال منظم فعالیت می‌کند. امکان دارد لیست واحدی توسط همه گروه‌های اصولگرا ارائه شود و یا ممکن است اصولگرایان توافق کنند با تغییرات لیست بدهند، آنچه اهمیت دارد این است که در جامعه اعتماد و امید ایجاد شود.

میزان مشارکت بالا در انتخابات از زبان فعال اصلاح طلب

محمدعلی وکیلی، چهره سیاسی- رسانه‌ای اصلاح‌طلب و نماینده مجلس دهم، در گفت‌وگو با جهان‌نیوز گفت: به دلیل پیش ثبت نام ها و تغییر زمان آن، سبد ثبت نام شدگان حداقل از نظر جریان اصلاح طلب سبد غنی به حساب نمی‌آید. خُب حالا همان سبد ثبت نام شدگان هم به دلیل ورود هیات‌های اجرایی همچون خود هیات‌های نظارت به مسئله صلاحیت‌ها، ریزشی شد. می توان گفت که انتخابات 1402 هم انتخابات بین جریان اصولگرا است تا بین جریان اصلاح طلب و اصولگرا. یعنی یک انتخابات درون جریانی را شاهد خواهیم بود. با این اوصاف با توجه به آمارهایی که از شهرستان‌ها می‌آید پیش بینی خودم مشارکت بالای 45 درصد خواهد بود. با توجه به وضعیتی که هم اکنون در شهرستان‌ها شاهد هستیم به نظر من از دور قبل بیشتر می‌شود اما در تهران به نظر من وضع به مراتب از دور قبل بدتر می‌شود. اگر آقای خاتمی دوباره «تکرار می‌کنم» را تکرار کند، حتما موجی از مشارکت ایجاد می‌شود.

دعوت به مشارکت در انتخابات مجلس

محمد عطریانفر، چهره سیاسی اصلاح‌طلبی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: حس برخی گرو‌ه‌های اصلاح طلب این است که با توجه به سیاست بسته‌ای که در بحث تایید صلاحیت‌ها در دستورکار حضرات است و نامزدهای برگزیده آن‌ها امکان تایید را ندارند، چرا باید ظرفیت‌های خود را برای رقیب فعال کنند؟ این رویکرد درتوصیف وضعیت نابسامان و غیر پاسخگو حزب کارگزاران نیز مؤید است اما در مقام تجویز سیره کارگزاران کمی با دوستان متفاوت است. ما هم آن توصیف را قبول داریم که افراد با عناوین ناموجه رد می‌شوند و فرصت برابر را از آنان می‌گیرند که آثار و تبعات آن امروز در بحث فقدان  مشارکت حداکثری در انتخابات در حال بروز و ظهور است. کارگزاران به عنوان حزب سیاست‌مدار و روشنفکر که دغدغه پیشرفت و توسعه کشور را دارد، معتقد است به صرف اینکه شرایط نامناسب سیاسی را توصیف کنیم، کافی نیست. آیا باید منفعل و تماشاگر باشیم؟ خب نظر ما این نیست. معتقدیم در حد بضاعت و قدرت باید در عرصه رقابت‌ها حضور داشت و مبارزه کاملا مصلحانه و صمیمانه کرد و در نهایت مردم را به داوری دعوت نمود.

  • ارسال نظرات