۲۰۲۴ ۲۸ May - سه‌شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد خبر: ۱۶۸
۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
نگاهی به کابینه طالبان؛

طالبان و تشکیل دولت

به نظر می‎ رسد حقانی‎ها نزدیکی بیشتری به پاکستان و دفتر سیاسی نزدیکی بیشتری به قطر دارند. اما چنانچه گفته شد فعلا هر دو جناح وحدت رویه کلان و داخلی خود را حفظ کرده‎ اند.
۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱

بهرام زاهدی، کارشناس مسائل افغانستان

در 16 شهریور 1400 فهرست وزرای دولت موقت از سوی ذبیح الله مجاهد (سخنگوی طالبان) اعلام شد. این فهرست در تاریخ 30 شهریور تکمیل شد وبه این ترتیب در پایان تابستان 1400 تمام وزرا و صاحب منصبان دولت جدید معرفی شدند. برخلاف برخی گفته‎ها که تمام اعضای دولت جدید از قوم پشتون افغانستان هستند و اقوام دیگر هم در مناصب حساسی در این کابینه حضورندارند، بسیاری از تاجیک‎ها و ازبک‎ها هم بعضا در پست‎های بسیار مهمی قرار گرفته‎اند. در این‎کابینه، فرمانده‎کل نیروهای‎مسلح،وزیر اقتصاد و وزیرسرحدات و قبایل از قوم تاجیک هستند. معاون دوم نخست‎وزیر نیز از قوم ازبک است(مولوی عبدالسلام حنفی علیمردان قل). در سطح معاون وزیر هم یک هزاره شیعه حضور دارد(محمد حسن غیاثی معاون وزارت بهداشت و درمان).
اما یقینا مهم‎تر ازتحلیل قومیتی،تحلیل سیاسی است تا بتوان براساس چنین تحلیل سیاسی، به گمانه زنیِ مقرون به واقعیت پیرامون کنش‎های احتمالی بازیگران منطقه‎ ای و جهانی دست زد. در این رابطه دو جناح معروف به شرقی و جنوبی یا جناح شبکه حقانی و تیم دفتر سیاسی در دولت کنونی حضور جدی دارند. در مورد این دو جناح انبوهی از شایعات و حرف‎های کذب در فضای مجازی منتشر شده است.
اولین نکته در مورد این دو جناح این است که در مورد اختلاف بین این دو گروه بزرگنمایی شده است و در مورد اختلاف شدید این دو جناح تاکنون هیچ‎گونه اخبار موثقی وجود ندارد. بلکه اخبار موثق نشان می‎دهد که علی‎رغم برخی اختلافات، اما جناحین تاکنون هیچ‎گاه در هیچ مورد مهمی خلاف نظر اعلام‎شده نهایی از سوی رهبری این گروه(ملا هبة الله آخوندزاده) حرفی نزده‎اند.
دومین مسأله نیز این است که به نظر می‎رسد حقانی‎ها نزدیکی بیشتری به پاکستان و دفتر سیاسی نزدیکی بیشتری به قطر دارند. اما چنانچه گفته شد فعلا هر دو جناح وحدت رویه کلان و داخلی خود را حفظ کرده‎اند. همچنین دسته‎های اصلی طالبان به این دو دسته ختم نمی‎شود. به عنوان مثال دسته ملایعقوب پسر ملاعمر (بنیانگذارطالبان)،خود از دسته‎های مهم دیگری است که در هیچ یک از دو جناح یادشده نمی‎گنجد. او از جهت قومی قلزایی است(مانند حقانی ها) و از جهت منطقه‎ای جنوبی یا قندهاری(مانند ملا برادر). همچنین شخص ملامحمدحسن(نخست وزیر یا رئیس الوزرا)که پیشتر هم مسئول شورای طالبان بود خیلی در این تقسیم بندی‎های کنونی جایی ندارد.
سومین مسأله مهم خلطی است که در تحلیل اوضاع سیاسی افغانستان به کرّات رخ داده است، یعنی خلط سه مقوله «حقانی»به عنوان یک نام فامیلی رایج، «حقانی»به عنوان گروه مولوی سراج الدین حقانی و «حقانی»به عنوان نام مدرسه مرحوم مولوی سمیع الحق؛ که پرداختن به جزئیات این اشتباه خود داستان مفصلی دارد.
شاید در تحلیل اخبار افغانستان و در میان غوغای شایعات کذب پیرامون تیراندازی انس حقانی جوان به سمت ملا برادر، این نکته مهم کمتر شنیده شده باشد که رسانه های غرب‎گرای افغانستان که بعضا از خارج این کشور مدیریت و به‎روز می شوند،به موضوع انتخاب شدن دو معاون مهم در وزارتخانه‎های دفاع و داخله(کشور)پرداخته اند و آن‎ها را افراد نزدیک به ایران معرفی کرده اند. ملا عبدالقیوم ذاکر که معاون وزیر دفاع (ملا یعقوب) شده و ملا محمدابراهیم صدر که معاون امنیتی وزیر داخله (مولوی سراج الدین حقانی) شده دو نفری هستند که سایت غرب‎گرای "افغان پیپر" با معرفی ایشان و نیز با معرفی شخص ملا برادر به عنوان افراد نزدیک به ایران مدعی شده است که ایران در عرصه سیاسی جدید به اهداف خود نرسیده است که قطعا یک سیاه بازی رسانه ای دیگر از سوی کسانی است که قصد خیری برای مردم رنج دیده افغانستان و کل منطقه ندارند، وگرنه سیاست‎های اصولی جمهوری اسلامی ایران به دور از حاشیه و با نیت مصلحت جویی برای کل مردم افغانستان به خوبی پیش می‎رود و همین سیاست‎ها به اهداف بزرگی نظیر اخراج آمریکا و شکست داعش در افغانستان یاری رسانده است.

 

  • ارسال نظرات
  • پربازدیدترین ها آخرین اخبار
  • پربحث ترین ها پرطرفدارترین ها