۲۰۲۴ ۲۸ May - سه‌شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد خبر: ۱۷۴
۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران در شمال غرب کشور

ابعاد و پیام‌های راهبردی

پیام رزمایش اخیر برای سران صهیونیستی این است که جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با هرگونه تحرکات خارجی در محیط پیرامونی خود که ممکن است امنیت ملی و تمامیت ارضی‌اش را خدشه‌دار کند، مماشات نمی‌کند.
۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
نویسنده : حمید خوش آیند تحلیل گر ارشد مسائل بین الملل

در روزهای اخیر رزمایش ارتش کشورمان با عنوان «فاتحان خیبر» در بخش‌هایی از شمال غرب آغاز شد. به گفته مسئولان برگزاری، این رزمایش با حضور یگان‌های زرهی، توپخانه، پهپاد، جنگال و با پشتیبانی آتش بالگرد‌های هوانیروز و باهدف ارتقای آمادگی رزمی در این منطقه برگزار می‌شود. در خصوص ابعاد و اهداف این رزمایش که کاملاً به جا و در شرایط زمانی و مکانی خاصی برگزار شد، توجهی به چهار نکته مهم، ضروری است:
نخست؛ برگزاری رزمایش‌های نظامی ایران در مرزهای شمال غربی کشور به‌طورکلی دارای اهداف مشخص و از قبل برنامه‌ریزی‌شده است. در این زمینه دو هدف کلی قابل‌شناسایی است: نخست، رونمایی از جدیدترین توانمندی‌های قدرت سخت و آخرین دستاوردهای تکنیکی و تاکتیکی در حوزه نظامی و دوم، نمایش قدرت و اقتدار ملی.
دوم؛ در کنار اهداف مذکور، رزمایش‌های اخیر یک پیام بسیار مهم و استراتژیکی برای برخی بازیگران منطقه‌ای و در رأس آن‌ها برای رژیم صهیونیستی دارد. پیام رزمایش اخیر برای سران صهیونیستی این است که جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با هرگونه تحرکات خارجی در محیط پیرامونی خود که ممکن است امنیت ملی و تمامیت ارضی‌اش را خدشه‌دار کند، مماشات نمی‌کند.
سوم؛ اینکه رئیس‌جمهور آذربایجان و برخی مقامات دولت باکو و حتی بعضی محافل رسانه‌ای و سیاسی وابسته به دولت ترکیه تلاش می‌کنند تا اهداف اصلی این رزمایش را به آذربایجان و ترکیه ربط دهند، انحراف از اصل ماجرا بوده و عمدتاً باهدف ایجاد کشمکش‌های سیاسی و تنش‌زا بین ایران با باکو و آنکارا است. سیاست تهران در خصوص این دو کشور که بعضاً تحت القائات دیگران مرتکب برخی اشتباهات می‌شوند، کاملاً مشخص بوده و مبتنی بر رعایت حسن هم‌جواری و توسعه مناسبات دوجانبه و مقابله با تهدیدات مشترک است.
چهارم؛ از نظر تهران، اظهارات مداخله‌جویانه و تحریک‌آمیز اخیر علی‌اف و پیش‌تر اظهارات ضدایرانی برخی نمایندگان مجلس آذربایجان ناشی از سطحی‌نگری است که عمدتاً از تل‌آویو نشئت می‌گیرد. وقتی جلال اوغلو، رهبر حزب دموکرات آذربایجان، در پاسخ به رزمایش‌های اخیر ایران اعلام می‌کند: «به‌محض آن‌که ایران علیه ما اقدام کند، نیروهای پاکستانی در تهران خواهند بود! ایران باید از چنین اقداماتی اجتناب کند!»، کاملاً معلوم است که رژیم صهیونیستی به‌خوبی پیام رزمایش نظامی اخیر ایران را قبل از برگزاری دریافته است!
در پایان باید تأکید داشت، در اینکه دولت الهام علی‌اف و اردوغان به ویژه بعد از پایان جنگ دوم قره‌باغ که با پیروزی آذربایجان همراه شد، اهداف متکبرانه و بلندمدتی را دنبال می‌کنند، شکی نیست؛ اما این اهداف نباید مخل امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران باشد. ایران به‌خوبی می‌داند که روابط خارجی رژیم جعلی با آذربایجان گسترش‌یافته و از مناسبات نظامی به حضور شرکت‌های عمرانی و مخابراتی در بخش‌های تازه آزادشده قرباه‌باغ انجامیده است! رزمایش اخیر پیامی برای تل‌آویو است که استقرار اطلاعاتی و امنیتی در قفقاز جنوبی، دارای مبنای محاسباتی غلطی است. این رژیم نمی‌تواند حضور ایران در مرزهای سرزمین‌های اشغالی را در قفقاز جنوبی، مهندسی معکوس کند. جمهوری اسلامی ایران همچنان که در 43 سال گذشته نشان داده است، در مواجهه با تهدیداتی که از جانب اسرائیل ظهور و بروز دارد، هرگز خویشتنداری و سکوت نمی‌کند. رزمایش نیروهای مسلح ایران در مناطق شمال غربی، یک اخطار جدی برای تل‌آویو است که نزدیکی به حریم جغرافیایی و مرزهای ایران اسلامی، خطای بزرگی است که بی‌پاسخ نمی‌ماند. 

  • ارسال نظرات
  • پربازدیدترین ها آخرین اخبار
  • پربحث ترین ها پرطرفدارترین ها