۲۰۲۴ ۲۸ May - سه‌شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد خبر: ۱۸۷
۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۸
زمزمه های حمله ترکیه به شمال سوریه

بازی جدید ترکیه

نیروهای دموکراتیک کردهای شمال سوریه ضمن تکذیب ادعای مقامات ترکیه، این اقدام را بازی دستگاه اطلاعاتی ترکیه و بهانه¬ای برای طرح¬ریزی حمله¬ای دیگر به شمال سوریه عنوان می¬کنند
۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۸
نویسنده : علی محمدی کارشناس ارشد ترکیه و قفقاز


طی حمله راکتی به نظامیان ترکیه در منطقه اعزاز سوریه دو نظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. علاوه بر این چند راکت هم در مناطق مرزی استان غازی¬آنتپ بدون تلفات فرود آمد. این اقدام با واکنش تند مقامات ارشد ترکیه همراه بود. سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه ادعا کرد این حملات توسط نیروهای کرد یگان¬های مدافع خلق انجام شده است. رجب طیب اردوغان هم در نشست گروه حزبی خود گفت:«دیگر صبرمان تمام شده است. از طریق نیروهای فعال در آنجا و یا با کمک امکانات خود، جواب خواهیم داد.» مولود چاوش¬اوغلو وزیر امور خارجه و هولوصی آکار وزیر دفاع نیز پس از اردوغان ضمن واکنش شدید، تهدید حمله به شمال سوریه را جدی¬تر مطرح کردند. پس از اظهارات اردوغان دلار از مرز 9 لیر گذشت و ارزش پول ملی باز هم کاهش یافت. با بالا گرفتن احتمال انجام عملیات نظامی تحرکات طرفین نیز تشدید شده است. فرماندهی ستاد مشترک ارتش و میت با تشخیص و تعیین نقاطی که بیشترین خطر حمله علیه نیروهای مسلح ترکیه در مناطق عملیاتی چشمه صلح، شاخه زیتون و سپر فرات وجود دارد، به دنبال شکل¬دهی نوار امنیتی هستند.
به اعتقاد کارشناسان منظور اردوغان از نیروهای فعال، نیروهای روسیه، آمریکا و ایران می¬باشد. به غیر از این نیروها، هیچ ساختار خارجی فعال دیگری در منطقه وجود ندارد. اما با توجه به اینکه دیدگاه این نیروها نسبت به یگانهای مسلح کردی با ترکیه متفاوت است، برای مدتی مذاکراتی بین طرفین صورت خواهد گرفت. پس از آن هم با فراهم شدن شرایط مناسب، عملیاتی در منطقه صورت خواهد گرفت.

بنابراین انجام عملیات در آینده بسیار نزدیک دور از ذهن است. از ویژگیهای دیگر این عملیات متفاوت بودن آن با عملیات¬های گذشته است. در حال حاضر شرق و غرب فرات هیچ کدام برای انجام عملیات مناسب نیستند، چرا که آمریکا و نیروهای روسیه در این مناطق حضور دارند. آمریکا با این پیام که ترکیه مانع روند مبارزه با داعش می شود، و روسیه نیز به دلیل عدم خروج نیروهای ترکیه از ادلب، هیچ کدام فضایی را برای عملیات ترکیه باز نخواهند کرد. این بار احتمالا به جای پاکسازی یک منطقه، علیه مراکز تدارک گروه¬های تروریستی عملیات نقطه¬ای انجام خواهد شد.

نیروهای دموکراتیک کردهای شمال سوریه ضمن تکذیب ادعای مقامات ترکیه، این اقدام را بازی دستگاه اطلاعاتی ترکیه و بهانه¬ای برای طرح¬ریزی حمله¬ای دیگر به شمال سوریه عنوان می¬کنند. همان رویکردی که در حمله به عفرین و اشغال این منطقه توسط ترکیه به اجرا گذاشته شد. بنا به اعلام این گروه ترکیه طی یک ماه گذشته در منطقه عین¬عیسی و تل تمر ۱۹۴ بار آتش بس را نقض کرده است. در جریان این حملات که منجر به کشته شدن ۵ شهروند غیرنظامی شده ، ۵ مقر نظامی ارتش سوریه نیز مورد هدف قرار گرفته است.
موضع روسیه در قبال حملۀ احتمالی و تهدیدهای مقامات ترکیه در شرایط کنونی که به صورت جدی خواستار خروج ترکیه از سوریه است غیر منتظره بود. این کشور در موضعی منفعل خواستار احترام به تمامیت ارضی سوریه شد. به اعتقاد تحلیل¬گران این اقدام ترکیه با چراغ سبز روسیه بوده است چراکه این کشور از اهرم ترکیه برای فشار به کردها، رسیدن به سیاست¬های خود و نزدیک شدن آنها به دمشق استفاده می¬کند.

  • ارسال نظرات
  • پربازدیدترین ها آخرین اخبار
  • پربحث ترین ها پرطرفدارترین ها