۲۰۲۴ ۲۵ July - پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
کد خبر: ۱۹۱۲
۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۸
رصد (1105)

رسانه های داخلی

۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۸
نویسنده : هیئت تحریریه سایت طنین

ادعای کاخ سفید درباره مذاکره با دولت چهاردهم
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا: ما فقط بر اساس این واقعیت که آنها رئیس‌جمهور جدیدی را انتخاب کرده‌اند، تمایلی به بازگشت به میز مذاکره با ایران نداریم. نظاره‌گر این هستیم که این مرد (پزشکیان) چه خواهد کرد. با این حال، ما انتظار هیچ تغییری را در رفتار ایرانیان نداریم!»
عصبانیت رویترز از موضع‎گیری اخیر پزشکیان
پس از نامه پزشکیان به سید حسن نصرالله مبنی بر ادامه حمایت از مقاومت با قدرت، خبرگزاری رویترز نوشت: آقای مسعود پزشکیان سیاست ایران در قبال اسرائیل را بیان کرد و اظهارات ایشان، حکایت از تغییری در سیاست‌های منطقه‌ای ایران در دولت آینده نمی‌کند.
اظهارات جدید ظریف
«محمد جواد ظریف» در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که افزایش مشارکت مردم در دور دوم انتخابات چه تاثیری بر اقتدار ملی کشور در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای خواهد داشت؟ گفت: در جریان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شاهد رقابت واقعی بین کاندیدا‌ها بودیم و شور قابل توجهی وجود داشت. دکتر پزشکیان در یک انتخابات و رقابت جدی از سوی مردم انتخاب شد و او حاضر نیست به هیچ‌وجه از حقوق ملت ایران کوتاه بیاید. اکنون نوبت دنیاست که به انتخاب و خواسته‌های مردم ایران احترام و روش‌های مبتنی بر تحریم را کنار بگذارند. من به خاطر نگرانی از آینده ایران وارد عرصه انتخابات و حمایت از آقای پزشکیان شدم نه اینکه در دولت و برای کسب پست حضور پیدا کنم و آماده‌ام که در صورت لزوم و درخواست آقای پزشکیان به این مشورت‌ها و همکاری‌ها ادامه دهم.
پاسخ آذرى جهرمى به پیشنهاد ابتکار
آذری جهرمی، عضو ستاد پزشکیان و وزیر ارتباطات دولت دوازدهم در پاسخ به پیشنهاد معصومه ابتکار نوشت: «دکتر پزشکیان به صحنه آمدند و مردم او را انتخاب کردند تا بساط «اول» شناختن‌ها را برچینند. همه دختران ایران، «دختر اول» خواهند بود. برتری نزد خدا به تقوای بیشتر است…»
پی نوشت: معصومه ابتکار اخیراً نوشته بود: «‏با احترام به شخصیت مستقل و حق انتخاب خانم زهرا پزشکیان، نظر به "مادری"‌ای که در این ایام در حق پدر کردند و به یاد مادرش فاطمه و به پاس وجود دختران و جوانان عزیز ایران. چه خوب است عنوان و مسئولیت ‎دختر اول را بپذیرند و همان وظائف بانوی اول را داشته باشند!»
رویکرد پزشکیان به رادیکالیسم اصلاح طلبی
روزنامه هم میهن: پیروزی پزشکیان در آوردگاه و میدان انتخابات ریاست‌جمهوری فراتر از یک انتخاب یک فرد و استقرار یک تیم در پاستور آغاز یک پروسه فکری در گفتمان اصلاح‌طلبی است که برخلاف لایه‌های رادیکال‌تر این جناح به تعامل و تفاهم با ارکان قدرت در ساختار حقوقی جمهوری اسلامی ایران باور عمیق دارد. پزشکیان نه خاتمی است و نه روحانی. نه موسوی است و نه کروبی، استقرار دولت او گام اول یک تحول عمیق فکری و گفتمانی در تحول‌خواهی است که می‌تواند با زبانی صادقانه، بیانی مردمی و ادبیاتی روشن هم سیاست‌زدگی مفرط را تخفیف بدهد و هم چتر اصلاح‌طلبی را از رویکرد‌های الیگارشیک دور کند.
اهمیت میزان آرای جلیلی در انتخابات
محمدعلی ابطحی طی یادداشتی در روزنامه اعتماد با بیان اینکه میزان رای رقیب پزشیکان در انتخابات واجد معنای خاصی است که دولت آینده باید به آن توجه کند، نوشت: این رای نشان می‌دهد که با جامعه‌ای متکثر در ایران روبه‌رو هستیم؛ بنابراین توقعات و مطالباتی که از رییس‌جمهور منتخب وجود دارد باید مشخص و محدود باشد. در واقع مطالبات غیر واقعی و حداکثری از دولت آینده کشور را با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌کند. باید باور کنیم که رقبا به صورت منسجم در حال فعالیت هستند. از رقبای پزشکیان هم باید دعوت کرد که با دولت همکاری کنند.
پاسخ حسام الدین آشنا به هشدار جلیلی
به گزارش آفتاب نیوز، حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، با انتشار یادداشتی در شبکه اجتماعی ایکس، به اظهارات سعید جلیلی که گفته بود «اگر خطایی در دولت جدید ببینیم ورود می‌کنیم» واکنش نشان داد و گفت: با چه سنجه‌ای تشخیص می‌دهید که دیگران خطا کرده‌اند و چگونه با قدرت جلوی آنها را می‌گیرید؟ وقتی یافته‌های تفصیلی خود را منتشر نمی‌کنید و حاضر به مناظره با منتقدانتان نیستید، دیگران چگونه می‌توانند خطای شما را تشخیص دهند و با چه ابزاری می‌توانند جلوی شما را بگیرند؟
پیشنهاد ابطحی برای حضور مخبر در دولت پزشکیان
محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در شبکه اجتماعی ایکس خطاب به مسعود پزشکیان، رئیس‌جمهور منتخب نوشت: «آقای مخبر بعد از شهید رئیسی موقرانه و متشخصانه و بی‌طرف کشور و انتخابات را اداره کرد. با تندرو‌های دولت مرز کشید. کاش پزشکیان در کنار وزرای جوان و نواندیش که امید جامعه هستند مخبر را به عنوان مجری قوی معاون اول نگه دارد تا با مسائل اجرایی که در گذشته بوده حفظ شود. خاتمی هم به همین استدلال دکتر حبیبی معاون اول هاشمی‌رفسنجانی را در همان پست نگه داشت».
نامه آخوندی به پزشکیان
آخوندی در نامه‌ای خطاب به پزشکیان نوشت: پدیده‌ی چند دولتی و یا به‌عبارتی بی‌دولتی مردم را در وضعیت بی‌پناهی قرار داده است. دولتی که باید نماینده اراده‌ی ملی ایران باشد تضعیف گشته و امکان حمایت از ملت در برابر دولت‌های فراقانونی را ندارد. اینک انتظار از شما این است که به پشتوانه‌ی آرای ملت، دولت رسمی ایران را تشکیل و از مداخله دیگر نهاد‌ها در امر دولت جلوگیری نمایید.

  • ارسال نظرات
  • پربازدیدترین ها آخرین اخبار
  • پربحث ترین ها پرطرفدارترین ها