۲۰۲۴ ۲۰ July - شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۵۲
۲۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱

طرحی برای فرار از شکست

مسائلی همچون تجزیه و یا حتی فدرالیسم در یمن یک بازی سیاسی- رسانه ای است که ائتلاف سعودی از آن به دنبال تغییر موازنه میدانی و سپس امتیازگیری از انصارالله با طرح‌های ادعایی فوق است
۲۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
نویسنده : محمدرضا فرهادی تحلیل گر ارشد مسائل منطقه

اخیرا گزارشی از اقدام عربستان و امارات برای تجزیه یمن منتشر شده که نشان دهنده تلاش این دو کشور برای پیشبرد طرح تجزیه یمن است. در این رابطه روزنامه الیمن اعلام کرد که عربستان و امارات نزدیک به دو ماه است که به منصور هادی فشار می‌آورند تا دو معاون برای خود انتصاب کند تا بتواند یمن را به دو قسمت تقسیم کرده و فقط اسم رئیس‌جمهور را بر دوش بکشد.این نخستین بار نیست که عربستان و امارات مبادرت به اقدام به طراحی تجزیه یمن می کنند و طی سال های گذشته در این زمینه تلاش های زیادی را برای به نتیجه رسیدن آن انجام داده اند که هر بار ناکام‌ مانده اند. در رابطه با اهداف و دلایل این اقدام ذکر چند نکته ضروری است:

۱. هدف اصلی سعودی‌ها از حمله به یمن در وهله اول روی کار آمدن دولتی وابسته، در وهله دوم از طریق همین دولت وابسته به دنبال محدود کردن انصارالله، و در وهله سوم دسترسی کامل به منابع نفتی این کشور و در نهایت  حمایت از گروه های تروریستی همچون القاعده به‌عنوان بازوی نیابتی خود است.  در مقابل امارات نیز از تجزیه یمن  به دنبال  اشغال مناطق راهبردی این کشور همچون خلیج عدن و حمایت از «شورای انتقالی جنوب یمن» به عنوان بازوی نیابتی خود است.

۲. از بین دو کشور عربستان و امارات، اماراتی ها برنامه گسترده تری برای تجزیه یمن‌ تدارک دیده است و در این راستا تاکنون چند اقدام انجام داده است. یکی از این موارد اشغال جزایر جنوبی یمن همچون سقطری است. دومین اقدام ائتلاف با برخی بازیگران و احداث پایگاه نظامی است. در کنار این موارد،  اقدام اخیر امارات در حضور مستقیم دوباره در جنگ یمن است که‌منجر به انجام واکنش های متقابل انصارالله نسبت به آن طی چند وقت اخیر شد. این موارد نشان می دهد که امارات راهبرد تجزیه یمن را همچنان دنبال می کند.

۳. تجربه نشان داده در مواقعی که ائتلاف عربی از نظر وضعیت میدانی در شرایط مناسبی نبوده، اقدام به طرح هایی جایگزین همچون بحث مذاکرات سیاسی و یا طرح‌هایی همچون تجزیه گرفته است. اکنون نیز همین وضعیت در عرصه میدانی حکمفرماست و ائتلاف سعودی به دنبال فرار از شکست های میدانی و حتی سیاسی در یمن است.

4. هردو کشور عربستان و امارات در بحث تجزیه دارای آرای متناقض هستند. به گونه ای که عربستان معتقد است که در صورت تجزیه یمن دست برتر با امارات خواهد بود و تهدیدهای انصارالله متوجه عربستان خواهد بود تا امارات. زیرا از منظر عربستان، در صورت تجزیه یمن، تهدیدهای انصارالله باتوجه به همجواربودن با عربستان متوجه ریاض خواهد بود. عربستان معتقد است که در صورت وقوع تجزیه یمن، انصارالله از چهار سمت مورد محاصره قرار می گیرد(طرحی مشابه محاصره غزه) و تهدیدهای آن متوجه ریاض خواهد بود و همین امر منجر به برتری امارات در جنوب خواهد شد.

در مجموع می توان گفت که بحث مسائلی همچون تجزیه و یا حتی فدرالیسم در یمن اولاً یک بازی سیاسی- رسانه ای است که ائتلاف سعودی از آن به دنبال تغییر موازنه میدانی و سپس امتیازگیری از انصارالله با طرح‌های ادعایی فوق است و ثانیاً اجرای آن در یمن امکان پذیر نیست، زیرا از همان سال های اول جنگ در یمن بحث تجزیه مطرح بوده اما طراحان آن هیچ گاه موفق نبوده اند. باتوجه به این عدم موفقیت، این دو کشور به دنبال اجرای یک اجماع بین المللی برای محدود کردن انصارالله همچون قطعنامه 2216  هستندکه طبق  مفاد آن؛ انصارالله باید از مناطق تحت تصرف خود عقب نشینی، سلاح خود را تحویل، از تهاجم موشکی به کشورهای همسایه خودداری و منصورهادی براساس طرح شورای همکاری رییس جمهور یمن شود.

  • ارسال نظرات
  • پربازدیدترین ها آخرین اخبار
  • پربحث ترین ها پرطرفدارترین ها