۲۰۲۴ ۲۰ July - شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳
۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴

انتخابات فرصت ساز

انتخابات ریاست جمهوری سوریه روز چهارشنبه ۵ خرداد با رقابت سه نامزد اصلی برگزار می شود. این انتخابات برای سوریه در ابعاد داخلی، منطقه ای و بین المللی بسیار حائز اهمیت است.
۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴
نویسنده : یاسر سعید نژاد تحلیلگر ارشد مسائل منطقه
 
انتخابات ریاست جمهوری سوریه روز چهارشنبه ۵ خرداد با رقابت سه نامزد اصلی برگزار می شود. این انتخابات برای سوریه در ابعاد داخلی، منطقه ای و بین المللی بسیار حائز اهمیت است.
 
گزاره های خبری
 
۱. انتخابات سوریه از نظر داخلی از دو بعد دارای اهمیت است: الف) ایجاد یک ثبات پایدار در داخل سوریه و نشان دادن این امنیت و ثبات در اذهان بین المللی. ب) مشارکت مردم سوریه در تعیین سرنوشت خود.
 
۲. انتخابات ریاست جمهوری سوریه از منظر منطقه ای نیز دارای سه پیام مهم است: الف) این کشور ور میان کشورهای غربی به عنوان یک دولت-ملت شناخته می شود. این گزاره بدین معنی است که رئیس جمهور در این کشور برخلاف سایر کشورهای عربی با رای مستقیم مردم انتخاب می شود. 
ب) این پیام به برخی کشورهای عربی مرتجع منطقه ای داده می شود که به فکر تهدید و ایجاد مشکلات امنیتی برای سوریه نباشند. زیرا برخی از همین کشورها در حمایت و تجهیز گروه های تروریستی نقش فعالی داشتند.
ج) سوریه با این انتخابات به یکی از ارکان مهم دموکراسی مردم سالار تبدیل می شود و همین می تواند قدرت چانه زنی این کشور را در مسائل منطقه ای افزایش دهد.
 
۳. انتخابات آینده از منظر بین المللی هم از نقطه نظر کاهش مشکلات امنیتی و ایجاد شرایط دشوار برای این کشور بسیار مهم است. این انتخابات مطمئنا نقشه های بین المللی را علیه سوریه خنثی خواهد کرد.
 
گزاره نهایی
 
انتخابات آینده سوریه با انتخابات سال ۲۰۱۴ بسیار متفاوت است. این تفاوت در بحث سرزمینی آن است. در سال ۲۰۱۴ بیشتر مناطق سوریه در اختیار گروه های تروریستی بود، اما در مقطع فعلی بیشتر مناطق اشغال شده آزاد شده و همین عامل مهمی در تشکیل یک دولت قوی فراگیر است. 
در کنار این مسائل طرح غربی-عربی برای سوریه از بین خواهد رفت. براساس مدلی که این محور ترسیم کرده، کاهش مشارکت و تشکیل یک دولت حداقلی را زمینه ساز ایجاد فشارهای اقتصادی و سیاسی می‌دانند. 
از سوی دیگر تقویت سوریه و ایجاد ثبات سیاسی در این کشور تاثیر مهم و بلندمدتی برای محور مقاومت دارد. بعد از پیروزی مقاومت در فلسطین،  این انتخابات دومین پیروزی جبهه مقاومت در منطقه است که ابعاد آن می تواند بسیار فراتر از مسائل منطقه ای باشد.
  • ارسال نظرات
  • پربازدیدترین ها آخرین اخبار
  • پربحث ترین ها پرطرفدارترین ها