۲۰۲۴ ۲۷ February - سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۵۴۸
۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
نویسنده : محمدرضا فرهادی تحلیل گر ارشد مسائل منطقه

    آذربایجان با رژیم صهیونیستی قراردادهای همکاری در حوزه امنیت سایبری، ترابری هوایی و تسهیل حضور صهیونیست‌ها در آذربایجان امضا کردند. این قراردادها این بار از حوزه نظامی فراتر رفته و وارد ابعاد سایبری و به نوعی می توان گفت مباحث امنیتی شده است. با توجه به این قرار داد، ذکر چند نکته پیرامون آن مهم است: 

۱. ماهیت این قراردادها و هدف آن برای ایران است و رژیم صهیونیستی در راستای محاصره پیرامونی ایران آن را اجرا میکند. باتوجه به ابعاد جنگ سایبری این رژیم با ایران، صهیونیست ها سعی دارند که مراکز سایبری خود را در نزدیک مرزهای ایران مستقر کنند تا نتیجه بهتری از عملیات های آتی خود بگیرند. 

۲. آذربایجان همواره محل و بستری برای فعالیت صهیونیست ها بوده و معادله تسلیحات در برابر نفت بین دو طرف اجرا شده است. زیرا رژیم صهیونیستی ۴۰درصد نفت خود را از این رژیم تامین می کند. 

۳. هدف صهیونیست ها از استقرار مراکز سایبری در آذربایجان چند مورد است: الف) انجام عملیات عینی در داخل ایران که باتوجه به برخی گمانه ها عملیات ترور شهید فخری زاده از آذربایجان صورت گرفته بود.

ب) رصد اطلاعاتی از داخل ایران: کسب داده های اطلاعاتی مهمترین نیاز یک بازیگر برای انجام اقداماتش است. این رژیم قصد دارد با استقرار مراکز سایبری و پهبادی در عرصه اطلاعاتی توازنی نسبت به ایران به وجود آورد. 

ج) تشدید فعالیت های قوم گرایانه: این رژیم با استقرار این مراکز در آینده برنامه ریزی خاصی برای تشدید مسائل قوم گرایانه بین ایران و آذربایجان ایجاد خواهد کرد.

در مجموع می توان گفت که افزایش تحرکات رژیم صهیونیستی در مناطق پیرامونی ایران، یک تهدید بالقوه است و این رژیم قصد دارد ابعاد عملیات های سایبری و تخریبی خود در این زمینه را با استقرار این مراکز وسعت ببخشد. به همین منظور صهیونیست ها، قراردادهایی را با زمینه خدماتی و سایبری با برخی کشورهای منطقه امضا می کنند، اما هدف اعلانی آنها فراتر از موضوعات دوجانبه است.

  • ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
  • پربازدیدترین ها آخرین اخبار
  • پربحث ترین ها پرطرفدارترین ها