۲۰۲۴ ۱۳ July - شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳
کد خبر: ۱۱۷۸
۲۷ تير ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۹

اهداف سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به باکو

سرویس‌های امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی با ایجاد بحران ساختگی در روابط تهران با دولت‌هایی ازجمله آذربایجان به دنبال آسیب‌زدن به روابط دوجانبه ایران با همسایگان و مخدوش کردن تصویر کشور ایران در میان رسانه‌ها و افکار عمومی است.
۲۷ تير ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۹
نویسنده : دکتر جواد معصومی کارشناس مسائل بین الملل

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در قالب یک هیئت نظامی به باکو در جمهوری آذربایجان سفر نمود. او در جریان این سفر با آقای الهام علی‌اف، فرماندهان نظامی از جمله نیروهای مرزی و همچنین نیروی امنیتی آذربایجان دیدار کرده است. خبرگزاری ریپورت، هدف از این سفر را «تقویت روابط راهبردی بین باکو - تل‌آویو، تقویت همکاری سیاسی و گسترش روابط دو طرف در زمینه امور نظامی، امنیتی و فناوری» اعلام کرد و از طرفی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز اظهار نمود «انتظار می‌رود وزیر جنگ اسرائیل در این دیدارها، در زمینه راه‌های تقویت ثبات منطقه‌ای با طرف آذربایجانی بحث و مذاکره نماید». ازآنجایی‌که این سفر که به دعوت دولت آذربایجان انجام شد، در نتیجه هدف آن نیز تقویت راهبردی و گسترش همکاری‌ها از جمله امنیتی و فناوری اعلام گردیده که در جریان این دیدار دوجانبه از همکاری‌های نظامی ابراز خرسندی نموده و بر روابط آذربایجان و رژیم صهیونیستی مبتنی بر دوستی و اعتماد متقابل تأکید نمودند.

یکی از مصادیقی که این سفر را با اهمیت می‌نماید این است که گالانت پیش از آنکه عازم سفر خود به آذربایجان، علیه جمهوری اسلامی ایران لفاظی کرده و مدعی شد که به مسئولان آذربایجان در خصوص اقدامات ایران هشدار خواهد داد، چراکه مسئولان رژیم صهیونیستی مدعی بازداشت یک شخص مظنون به برنامه‌ریزی برای حمله به سفارت رژیم صهیونیستی در آذربایجان شده‌اند؛ دقیقاً سناریویی مشابه سناریو سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و این در صورتی است که این ادعای رژیم صهیونیستی در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایران و آذربایجان به‌ضرورت تقویت همکاری‌های فی‌مابین در حاشیه اجلاس جنبش عدم تعهد تأکید کرده‌اند؛ بنابراین می‌توان این‌گونه بیان نمود که بار دیگر رژیم صهیونیستی باهدف جوسازی علیه ایران این‌گونه مطالب را مطرح می‌کند؛ از طرفی هیچ‌گونه اسناد و مدارک برای این ادعا را ارائه نمی‌نماید. به‌عبارت‌دیگر، سرویس‌های امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی با ایجاد بحران ساختگی در روابط تهران با دولت‌هایی ازجمله آذربایجان به دنبال آسیب‌زدن به روابط دوجانبه ایران با همسایگان و مخدوش کردن تصویر کشور ایران در میان رسانه‌ها و افکار عمومی است. در نگاه صهیونیست‌ها این سیاست می‌تواند روابط طبیعی ایران را با کشورهای جهان از مسیر طبیعی خارج و وارد نوعی روابط امنیتی و نظامی کند تا به‌زعم خود پروژه ایران‌هراسی و انزوای ایران در دستور کار قرار دهند در این راستا با طراحی سناریویی مشابه سناریو حادثه سفارت باکو در تهران که این بار فرد دیگری که دارای تابعیت ایرانی نیست را دستگیر کرده‌اند تا بتوانند با نشر اکاذیب وضعیت منطقه را بحرانی جلوه نماید.

این در صورتی است که جمهوری اسلامی ایران در سیاست همسایگی خویش، همسایگان را به‌عنوان فرصت منطقه‌ای در راستای تعمیق و گسترش روابط دوستی با ایجاد منافع مشترک عمل کرده است و آنچه مسلم است اینکه ایران پس از انقلاب اسلامی به هیچ کشوری تعرض نکرده است و همسایگی ایران با جمهوری محترم آذربایجان همانند دیگر همسایگان دارای ریشه‌های مشترک ادراکی، فرهنگی و ساختاری بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما رژیم صهیونیستی که مسلمانان را دشمن درجه یک برای موجودیت جعلی موقت خود می‌داند و کارنامه سیاه و خونباری از خود در بین مسلمانان به‌جای گذاشته است و اکنون از طرق دیگر از جمله فعالیت در جمهوری آذربایجان در فریب با تطهیر چهره ضدانسانی خود است. چرا که صهیونیست‌ها هیچ نگاه انسان‌دوستانه‌ای به مردم دنیا ندارند و در مورد آذربایجان نیز همین تصور را دارند و هیچ‌گونه دلسوزی را برای آنان ندارند و در واقع، با ورود به کشور آذربایجان به دنبال شیطنت و بی‌ثبات کردن آذربایجان هستند و نه اینکه بخواهد به آنها کمکی نماید، اما در پوشش انسان‌دوستانه با همکاری‌های مختلف از جمله فناوری که به‌عنوان یکی از جنبه‌هایی مختلف جنگ ترکیبی است و با استفاده از هوش مصنوعی برای جعل روایت‌ها و حقیقت روابط تهران - باکو، داده‌های اطلاعاتی توسط سرویس موساد از طریق شبکه‌های مجازی مورداستفاده مردم جمع‌آوری می‌شوند در راستای طرح‌های آشوب و بی اعتمادسازی روابط و بی‌ثباتی در منطقه مورداستفاده قرار می‌گیرند. براین‌اساس با غفلت دولت باکو، سرویس‌های امنیتی به آذربایجان نفوذ جدی کرده‌اند تا بتواند مسیرهای اطلاعاتی هوشمند را در جمهوری مذکور تحت واپایش و نظارت خویش در آورند و طبیعی است که خدماتی را نیز به باکو برای جلب‌اعتماد ارائه می‌نمایند.

مسئله بعدی اینکه توسعه مناسبات فی‌مابین آذربایجان و رژیم صهیونیستی متأثر از وضعیت امنیتی مناقشه باکو و ارمنستان بوده و به نظر می‌رسد سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به جمهوری آذربایجان و دیدار با مقام‌های عالی سیاسی - نظامی باکو نشان‌دهنده برنامه‌ریزی دو طرف برای آغاز عملیات نظامی جدید علیه ارمنستان و ایجاد موازنه در مرز مشترک با ایران است. براین‌اساس رژیم صهیونیستی قصد دارد تا سناریو کریدور «زنگزور» در قفقاز جنوبی را اجرا نموده تا موجبات بی‌ثباتی در مرزهای ایران را حادث شود به تعبیر دیگر سیاست بی‌ثباتی در مرزهای ایران با استفاده از همسایگان ایران در دستور قرار دارد تا بر اساس این بی‌ثباتی راهبرد ازبین‌بردن اسلام و برادرکشی مسلمانان را در جمهوری آذربایجان با ایران را محقق نمایند؛ بنابراین هرچه توان داشته باشند برای رسیدن به این هدف به کار خواهند گرفت و از هر ابزاری استفاده خواهد نمود تا بتواند سیاست فاشیستی خود را اجرایی کند.

ازآنجایی‌که در دوران گذار ورود به نظم جدید جهانی با افول امریکا و تضعیف اروپا به دلیل جنگ اوکراین، رژیم صهیونیستی به دنبال ماجراجویی برای نجات خویش از فروپاشی است که یکی از آنها را وارد نمودن ایران به درگیری و اختلافات منطقه‌ای به‌ویژه با همسایگان خویش است و طبق آمار منتشر شده از سوی مؤسسه صلح بین‌المللی استکهلم، باکو قریب به هفتاد درصد تسلیحات خود را از رژیم صهیونیستی وارد کرده است و در جریان جنگ قره‌باغ نیز مستشاران و تسلیحات نظامی رژیم صهیونیستی نقش مهمی در شکست ایروان و پیروزی باکو ایفا کردند؛ بنابراین سفر یوآف گالانت به جمهوری آذربایجان و دیدار با مقام‌های عالی‌رتبه سیاسی - نظامی باکو نشان‌دهنده برنامه‌ریزی دو طرف برای آغاز عملیات نظامی جدید علیه ارمنستان و ایجاد موازنه در مرز مشترک با ایران است. توصیه نویسنده در این سطور این است که در چنین شرایطی لازم است علاوه بر حفظ کانال‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها با باکو و واپایش فعالیت‌های رژیم صهیونیستی، نهادهای نظامی - امنیتی اقدامات لازم، پیش‌دستانه و بازدارنده‌ای برای جلوگیری از شعله‌ورشدن آتش هرگونه جنگ مجدد در منطقه قفقاز در دستور کار قرار دهند.

  • ارسال نظرات