۲۰۲۴ ۱۳ July - شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳
کد خبر: ۱۶۲۲
۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۹
رصد (934)

اندیشکده ها و رسانه های خارجی

۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۹
نویسنده : هیئت تحریریه سایت طنین

آخرین اخبار تحولات منطقه و فلسطین

 • واشنگتن‌پست به‌نقل از منابع مطلع نوشت: آتش‌بس ۶ هفته‌ای در غزه شامل آزادی ۳ اسیر فلسطینی در مقابل یک گروگان در غزه خواهد بود. این توافق آتش‌بس پیشنهادی شامل استقرار موقت نیروهای اسرائیلی دور از مناطق پرجمعیت غزه است.
 • پایگاه آکسیوس به‌نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد بلینکن دستور داده بررسی‌های لازم دربارۀ به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین در سطح بین‌المللی را بررسی کند. مقام‌های آمریکایی تأکید کرده‌اند که تغییری در سیاست‌های واشنگتن صورت نگرفته اما آکسیوس می‌گوید حتی بررسی این موضوع در سطح وزارت خارجه آمریکا از تغییر در شیوه تفکر دولت جو بایدن در خصوص به رسمیت شناختن کشور فلسطین حکایت دارد.
 • وزیر امنیت ملی اسرائیل: دستیابی به توافقی که امنیت ما را به خطر انداخته و به جنگ پایان دهد ممنوع است.
 • وزارت خارجه قطر: حماس در حال بررسی یک پیش‌نویس برای آتش‌بس و تبادل اسراست. ما در لحظه خوبی از مذاکرات هستیم و به مسائلی رسیدیم که به مدت ۲ ماه (دسترسی به آن‌ها) برای ما دشوار بود.
 • سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید: بایدن بر جلوگیری از تشدید درگیری‌ها در منطقه تاکید دارد.
 • «یائیر لاپید» رهبر احزاب مخالف کابینه گفت که آماده است برای آزادی اُسرا در غزه، به جای «ایتمار بن گویر» و «بزالل اسموتریچ» دو وزیر افراطی کابینه، به ائتلاف نتانیاهو بپیوندد. لاپید در ادامه سخنانش گفت: «می‌خواهم ربوده شدگان را نجات دهم و هدفم نجات نتانیاهو نیست. هرگز اجازه نخواهیم داد که مشکلات سیاسی مانع از دستیابی به توافقی برای بازگشت ربوده شدگان شود».
 • ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا): من در ۴ دهه گذشته شاهد شرایط انفجاری در خاورمیانه به شکل امروز نبوده‌ام. شرایط کنونی واشنگتن یکی از لحظات نادر در تاریخ این کشور است که به اندازه دوران پایان جنگ سرد حائز اهمیت است. حساسیت شرایط کنونی ایالات متحده مانند روزهای بعد از ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ است. افزایش قدرت چین و همچنین رویکرد تقابل‌گرایی روسیه، چالش‌های ژئوپلیتیکی ترسناکی را پیش روی ما قرار می‌دهد. فناوری‌های نوظهور ابزارهای قدرتمند جدیدی در اختیار رقبای ایالات متحده در عرصه جهانی قرار می‌دهد.
 • رادیو ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد، تیپ پنجم ارتش اسرائیل در غزه، در حال عقب‌نشینی از این شهر است. اخیراً نیز رسانه‌های عبری اعلام کردند که ارتش، تیپ کریاتی را که در شمال و شرق شهر خان‌یونس در جنوب نوار غزه مستقر بود، خارج کرده است. روند عقب‌نشینی‌ها به این محدود نیست و یک روز قبل از آن، تیپ‌های ۴ و ۵۵ ارتش رژیم صهیونیستی به همراه گردان ۷۱۰۷ مجبور به عقب‌نشینی و خروج غزه شده بودند.
 • پایگاه اینترنتی بغداد الیوم به نقل از مقامات ایرانی اعلام کرد که دلیل توقف عملیات حزب الله عراق علیه نیروهای آمریکایی «پیشرفت در مذاکرات محرمانه مربوط به آتش بس در نوار غزه» بوده است.
 • النا رومانوسکی، سفیر آمریکا در بغداد: از تعلیق عملیات نظامی علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق توسط جریان‌های مرتبط با ایران برای حرکت به سمت گفتگو و شراکت‌ امنیتی مداوم قدردانی می‌کنیم.
 • کاخ سفید: به آنچه کتائب حزب‌الله گفته اعتماد نداریم و این گروه تنها گروهی نیست که به نیروهای ما حمله می‌کند.
 • ارتش رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که جریان آب به داخل تونل‌ها آنطور که انتظار می رفت عمل نکرد. علاوه بر این که در برخی نقاط دیوارها و موانع غیرمنتظره ای کشف شد که جریان آب را کند یا متوقف می کرد، در مناطق دیگر نیز جریان آب با فشار زیاد مشکل بود و موانع دیگری در سیستم کشف شد.
 • موساد ۱۹۰ کارمند آنروا را به عضویت در حماس متهم کرد. گفتنی است پیش از این، اتهام دست داشتن اعضای آنروا در عملیات ۷ اکتبر، تعدادی از کشورها را بر آن داشت که کمک های مالی خود به این آژانس سازمان ملل را به حالت تعلیق درآورند. «یسرائیل کاتس»، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز خواستار استعفای « فیلیپ لازارینی» شده بود.
 • ارسال نظرات