۲۰۲۴ ۲۷ February - سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
.
مهمترین اخبار
نگاهی به کابینه طالبان؛

طالبان و تشکیل دولت

به نظر می‎ رسد حقانی‎ها نزدیکی بیشتری به پاکستان و دفتر سیاسی نزدیکی بیشتری به قطر دارند. اما چنانچه گفته شد فعلا هر دو جناح وحدت رویه کلان و داخلی خود را حفظ کرده‎ اند.
اما و اگرهای آینده سیاسی طالبان

طالبان و ایجاد روابط

بعد از تصرف کابل توسط طالبان این گروه رفتارهایی متفاوت با گذشته در پیش گرفت و همین امر سوالات مختلفی را حول این گروه به وجود آورده است. بحث تشکیل دولت، نسبیت قدرت و ارتباط با همسایگان و سایر کشورها سوالاتی است که باید به آنها جواب داد.
بررسی آخرین تحولات افغانستان

پیچ تاریخی افغانستان

همان گونه که پیش بینی می شد طالبان تصرف مراکز استانی خود را به ۳۲ مرکز رساند و اکنون بر کابل نیز مسلط شده است. از سوی دیگر اشرف غنی نیز از افغانستان خارج شده است.
روسیه و تحولات افغانستان

افغانستان در مرکز توجه کرملین

با اینکه افغانستان جزو کشورهای همسایه روسیه به شمار نمی‌رود، افغانستان همواره از جایگاه قابل توجهی در سیاست خارجی و دکترین‌های امنیتی ملی روسیه برخوردار بوده است.
بازشناسی ماهیت و رفتار طالبان

سریر، سیرت و صراط طالبان

«طالبان» مهم‌ترین جریانی بود که به دلیل انگیزه‌های دینی و اعتقاد جدی به مبارزه با آمریکا و نیز برخورداری از شبکه گسترده‌ای از هواداران می‌توانست به راهبرد اخراج آمریکا از منطقه کمک کند.
نگاهی به رویکرد چین در قبال تحولات افغانستان

تمرکز اقتصادی

براساس آموزه‌ها خود «مکتب کپنهاگ» به دنبال این است که از طریق «سیاست‌های اقتصادی» و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های افغانستان به توسعه اقتصادی در این کشور کمک کرده و با مهار یا تضعیف فقر اقتصادی، زمینه‌های اثرگذاری افراط‌گرایی بر سین کیانگ را «تضعیف» کند.
روند تحولات افغانستان

تغییر تاکتیک

تصرفات طالبان در مناطق شمالی و غربی افغانستان ادامه پیدا کرده است. در تازه ترین تحول میدانی،  طالبان زرنج مرکز استان نیمروز را به تصرف خود درآورد. این اولین بار از سال ۲۰۱۶ میلادی به این سمت است که طالبان یک مرکز استانی را تصرف می کند.

پیشروی خزنده طالبان

گروه طالبان طی چند وقت اخیر پیشروی های میدانی گسترده ای در شمال افغانستان داشته است و طی چند وقت گذشته عملیات هایی توسط طالبان صورت گرفته که از قبل آن ها مناطق مختلفی را تصرف کرده است.
چند نکته در مورد تحولات افغانستان

آزمونی دیگر برای افغانستان

پیشروی گسترده و سریع شبه نظامیان طالبان برای دومین هفته متوالی در مناطق مختلف افغانستان ادامه دارد و روند تحولات نشان می دهد دولت مرکزی عزم جدی برای حفظ مناطق تحت کنترل خود ندارد.
روند تحولات افغانستان

بانیان وضع موجود افغانستان

روند تحولات افغانستان دارای ابعاد پیچیده و گستردگی نظامی و امنیتی شده است. طالبان طی چند وقت گذشته یک سلسله عملیات های نظامی در مناطق شمالی این کشور انجام داده که این عملیات ها منجر به تصرف برخی شهرستان ها شده است.
ابعاد حضور ترکیه در افغانستان

بازیگری ترکیه در افغانستان

پس از تصمیم ایالات متحده و ناتو برای خروج از افغانستان، بحث تداوم حضور نظامیان ترکیه در راستای حفاظت از فرودگاه حامد کرزای کابل به یکی از موضوعات روز رسانه ها و محافل خبری تبدیل شده است.
نگرانی های چین در مورد تسری افراط گریی به این کشور

بحران افغانستان و تبعات آن برای چین

کشورافغانستان سال هاست به واسطه اشغال نظامی توسط نیروهای خارجی، وجود گروه های مختلف تروریستی و فقدان دولتی فراگیر منسجم و قدرتمند که حاکمیت خود را بر سراسر این کشور اعمال کند دچار مشکل بوده است .
آخرین دستاویز آمریکا در افغانستان

خروج آمریکا از پایگاه نظامی بگرام و سیاست جنگ نیابتی

آمریکا و ناتو که به بهانه مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت، بازسازی اقتصادی، ایجاد دموکراسی، دولت­سازی و... به افغانستان لشکرکشی کرده بودند، در حالی افغانستان را ترک می­کنند که نه تنها اوضاع امنیتی بسیار وخیم شده است
تحلیلی بر خروج ایالات متحده از افغانستان

خروج برای ماندن

مهمترین خبر خارجی در این روزها نظر مساعد دولت آمریکا در مورد خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان است. خبرگزاری Military Times دلایل خروج آمریکا از افغانستان را نامشخص دانسته است.
سایه شوم بازیگران خارجی بر سر مردم افغانستان

نقش آمریکا در ناامنی افغانستان و حمایت از طالبان

به نظر می‎رسد دیگر امیدها برای حل و فصل مسالمت‎آمیز و خروج مسئولانه آمریکا از افغانستان از بین رفته و استراتژی آمریکا در منطقه تغییر کرده است؛ از اینرو آمریکا با ایجاد ناامنی و سپس مدیریت نا امنی به دنبال بهره‎برداری از بهترین شرایط می‏باشد.
دور جدید مذاکرات صلح افغانستان

نشستی برای هیچ

دور جدید مذاکرات دو روزه صلح افغانستان در دوحه پایتخت قطر، بعد از نشست خبری روئسای دو گروه ، در 27 تیرماه بدون هیچ نتیجه روشنی پایان یافت.